جامعه تعلیم و تربیت «چهارسوق»

مقدمه

نسل جدید معلمان، محیط‌های یادگیری را با روش‌های ابتکاری و دوست‌داشتنی مدیریت می‌کنند. مجموعه‌های نوپا، با نوآوری‌های جذاب روش‌های تربیت و یادگیری را کارآمدتر کرده‌اند. پژوهش‌گران و متفکرینِ دغدغه‌مند، به دنبال یافتن پاسخ‌های مؤثر برای مسائل نظام تعلیم و تربیت هستند. الگوهای آموزشی و تربیتی نوینِ بومی، در شهرها و روستاهای مختلف کشور سر برآورده‌اند؛ و زنان و مردانی بزرگ، با عزمی راسخ فرصت‌هایی کم‌نظیر برای رشد کودکان در روستاهای دورافتاده و مناطق صعب‌العبور فراهم آورده‌اند.

چهارسوق در سال ۱۳۹۲ توسط جمعی از معلمان و فعالان حوزه آموزش کشور برای ارائه تجارب بومی تعلیم و تربیت در قالبی شایسته و تأثیرگذار متولد شد، به‌تدریج رشد کرد و اکنون به کانون شکل‌گیری یک شبکه مردمی گسترده و اثرگذار در حوزه آموزش تبدیل شده است. یازدهمین رویداد چهارسوق با حضور حدود ۸۰۰ شرکت‌کننده از سراسر کشور به بزرگ‌ترین گردهمایی مردمی فعالان تعلیم و تربیت کشور تبدیل شد.

در رویدادهای چهارسوق، در مجموع ۷۶ سخنرانی توسط طیف وسیعی از افراد مرتبط با حوزه آموزش نظیر معلمان موفق، مدیران ارشد نظام آموزشی، اساتید دانشگاه، نویسندگان و طراحان ارائه‌شده است. هم‌چنین بخش‌ها و فعالیت متنوعی با هدف هم‌افزا کردن جامعه فعالان تعلیم و تربیت به تدریج به رویداد اضافه شده است.

شعار و ماموریت چهارسوق

شعار چهارسوق «هم‌افزایی برای تحول در آموزش» است. این شعار بر اساس ماموریتی که چهارسوق برای خود تعریف کرده یعنی شناسایی، شبکه‌سازی و توان‌مندسازی فعالانی که در حال شکل‌دهی به تجربه‌ها و نظریه‌های بومی تعلیم و تربیت هستند طراحی شده است. رویکرد تحول‌خواهی مردمی چهارسوق رویکردی مبتنی بر مشارکت افراد و مجموعه‌های مردم‌نهاد در چهارچوب اسناد بالادستی کشور مانند سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. چهارسوق معتقد است، در کنار هم قرارگرفتن و هم‌زمانی دو رویکرد تحول‌خواهی مردم‌نهاد و تحول‌خواهی حاکمیتی می‌تواند جهش‌های بزرگ را برای نظام تعلیم و تربیت ایران به همراه داشته باشد.

چشم‌انداز چهارسوق

همان‌طور که بیان شد، چهارسوق در حال حرکت به‌سوی شکل‌دهی جامعه فعالان تحول‌خواه تعلیم و تربیت است. جامعه چهارسوق از اعضای حقیقی و حقوقی متنوعی تشکیل خواهد شد که دغدغه مشترک‌شان، تحول‌خواهی بومی در نظام تعلیم و تربیت است. این حرکت طی سال‌های گذشته به‌صورت مستمر پیش‌رفته و به یاری خدا در آینده نیز رشد طبیعی و تدریجی خود را خواهد داشت.

چشم‌انداز چهارسوق تبدیل شدن به تاثیرگذارترین جامعه فعالان تعلیم و تربیت در سطح جهان اسلام است. زمین فعالیت چهارسوق، زمین تمدن نوین اسلامی است و تلاش می‌کند با فراهم کردن بسترهای متنوع هم‌افزایی موثر میان فعالان تحول‌خواه تعلیم و تربیت در سطح جهان اسلام، با نگاهی جهانی تسهیل‌کننده تولید نظریه‌ها و الگوهای بومی و به‌روز تعلیم و تربیت باشد. نظریه‌ها و الگوهایی که بتوانند در سطح جهانی مطرح شوند و مورد استقبال و استفاده قرار گیرند. چهارسوق در این مسیر ضمن تاکید جدی بر پذیرش تنوع دیدگاه‌ها، به‌طور کلی به چهارچوب‌های اسلامی پایبند است و اسناد بالادستی تعلیم و تربیت کشور را به‌عنوان راهنمای اصلی در مسیر این حرکت مدنظر قرار می‌دهد.

جامعه چهارسوق به‌تناسب نیازها و شرایط جهانی و داخلی عناصر و پدیده‌هایی را در درون خود تعریف خواهد کرد و تلاش می‌کند و منابع موردنیاز برای اجرایی شدن این عناصر را با اولویت مشارکت افراد و مجموعه‌های توان‌مند در آن حوزه، فراهم آورد. در ادامه عناوین برخی از اجزای جامعه چهارسوق و چشم‌انداز هریک ارائه می‌شود:

  • رویداد چهارسوق- با چشم‌انداز تبدیل شدن به تاثیرگذارترین رویداد تعلیم و تربیت در سطح جهان اسلام و یکی از مهم‌ترین رویدادها آموزشی در سطح جهان
  • شبکه‌اجتماعی چهارسوق- با چشم‌انداز تبدیل شدن به بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی فعالان تعلیم و تربیت کشور
  • برنامه تلویزیونی چهارسوق- با چشم‌انداز تبدیل شدن به پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی کشور در عرصه تعلیم و تربیت و قرار گرفتن جزء پانزده برنامه پرمخاطب تلویزیون
  • جوایز چهارسوق- با چشم‌انداز تبدیل شدن به مهم‌ترین جوایز حوزه تعلیم و تربیت بومی در جهان اسلام
  • پویش‌های چهارسوق- با چشم‌انداز اجرای یک پویش تاثیرگذار در سطح ملی
  • رویدادهای محلی- رویدادهای محلی چهارسوق توسط تیم‌های داوطلب و در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود. چشم‌انداز رویدادهای محلی، تبدیل شدن به پرتعدادترین رویداد داوطلبانه در کشور در مقایسه با دیگر رویدادهای مشابه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *